Vi söker brandmän!

Utryckningspersonal vid utryckningsfordon Utryckningspersonal vid utryckningsfordon Utryckningspersonal vid utryckningsfordon Utryckningspersonal vid utryckningsfordon Utryckningspersonal vid utryckningsfordon Utryckningspersonal vid utryckningsfordon

Vi ska förstärka vår förmåga och söker därmed ytterligare medarbetare till heltidsstationen i Alingsås.

I Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund (AVRF) är vi stolta över vårt samhällsviktiga uppdrag med fokus på att rädda liv och egendom samt att arbeta förebyggande i våra två medlemskommuner, Alingsås och Vårgårda. Förbundet består av en heltidsstation i Alingsås och två deltidsstationer i Vårgårda och Sollebrunn och vi är ca 100 medarbetare. Vi är nyinflyttade i en fantastiskt fin räddningsstation i Alingsås, en station som vi delar med ambulansverksamheten. Vi kommer under våren 2024 byta räddningsledningssystem. Besluten om byte av räddningsledningssystem och en förmågehöjning till 1+5 i minimistyrka – innebär att vi nu ska rekrytera ett stort antal nya tjänster i förbundet.

Vi är ett förbund som arbetar hårt med att vara en hållbar arbetsgivare med fokus på inkludering, mångfald och utvecklingsmöjligheter för våra medarbetare. Du kommer att spela en viktig roll i detta arbete.

För mer information samt för att ansöka, klicka här.